18 Μαρ 2018

Στη Σπαλ έγινε κάτι που είχε να συμβεί 17 μήνες

Η Γιουβέντους ισοφάρισε ένα ρεκόρ που η ίδια είχε αλλά δεν μπορεί να το χαρεί, ενώ η Σπαλ την πήγε... 17 μήνες πίσω.

Στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων οι μπιανκονέρι ήθελαν τη νίκη για να διατηρήσουν, στη χειρότερη, το +4 από τη Νάπολι και να κλείσουν όμορφα αυτό τον δύσκολο και κουραστικό κύκλο αγώνων.

Τελικά η Γιούβε έμεινε στο 0-0 και αυτό, πέρα από την απώλεια των βαθμών, σημαίνει ένα καλό και ένα κακό... Το καλό είναι ότι οι μπιανκονέρι διατήρησαν το «μηδέν» πίσω για 10ο σερί αγώνα και ισοφάρισαν το ρεκόρ, το οποίο είχαν κάνει την σεζόν 2015-16. Τότε, μάλιστα, ο Τζίτζι Μπουφόν είχε κάνει και ρεκόρ τερματοφύλακα στη Serie A σε ό,τι αφορά το απαραβίαστο της εστίας, με 974 λεπτά. Τώρα, όμως, τα ματς τα μοιράστηκε με τον Βόιτσεκ Σέζνι, άρα το ρεκόρ το έκανε μόνο η Γιούβε

Το κακό από το χθεσινό 0-0, είναι ότι οι μπιανκονέρι επέστρεψαν στον Οκτώβριο του... 2016, γιατί τότε ήταν η τελευταία φορά που δεν σκόραραν εκτός έδρας. Συγκεκριμένα, από τις 22 Οκτωβρίου 2016 και την ήττα από τη Μίλαν με 1-0 στο Σαν Σίρο. Από τότε πέρασαν 17 μήνες, στους οποίους η Γιουβέντους έβαζε πάντα γκολ εκτός έδρας. Μέχρι που πήγε, Μάρτιο του 2018, στην έδρα της Σπαλ...