27 Νοε 2016

Οι δύο τελευταίες φορές που δέχτηκε η Γιούβε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Εντεκα χρόνια είχε να δεχτεί η Γιουβέντους τρία γκολ σε πρώτο ημίχρονο. Η ήττα από τη Τζένοα με 3-1 έφερε στην επικαιρότητα δύο αγώνες από το χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Τη χρονιά 2005, η Γιούβε δεχόταν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο Μιλάνο, απέναντι στη Μίλαν. Τελικό αποτέλεσμα το 3-1. Και αν από τη Μίλαν μπορείς να δεχθείς μια τέτοια ήττα λόγω δυναμικής, ας πάμε ένα χρόνο πίσω να δούμε τι έγινε.

Τορίνο, 25 Απριλίου 2004. Η Γιουβέντους του Μαρτσέλο Λίπι υποδέχεται στο Ντέλε Αλπι τη Λέτσε. Ο Νταβίντε Τρεζεγκέ ανοίγει το σκορ στο 3’, 1-0 για τη Γιουβέντους.

Ενώ όλοι νόμιζαν πως θα ακολουθήσει ένα εύκολο μεσημέρι, αυτό που έγινε στο Τορίνο το λες και σπάνιο.

Η Λέτσε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση κλείνει το ημίχρονο με 1-3! Κάνει το 1-4 εφτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και οι μπιανκονέρι κατάφεραν να μειώσουν με τα γκολ των Μαρέσκα-Ντελ Πιέρο.